BŪSTO PARDAVIMO ETAPAI. 15 ŽINGSNIŲ, KURIE PADĖS IŠVENGTI NUOSTOLIŲ
BŪSTO PARDAVIMO ETAPAI
Nekilnojamojo turto pardavimas yra nemažai laiko, pastangų, kantrybės ir žinių reikalaujantis procesas. Netinkami sprendimai, skubėjimas, klaidos gali lemti tai, kad savo turtą parduosite nuostolingai. Jeigu norite to išvengti, turite susidėlioti atitinkamą veiksmų planą, kuriame numatytumėte tam tikrus aspektus, padėsiančius sėkmingai, už rinkos kainą parduoti savo būstą. Taigi norėdami parduoti būstą:
1. Apsispręskite, ar tikrai norite parduoti savo būstą. Apsispręsti padės atsakymai į klausimus, kodėl norite tai padaryti, dėl kokių priežasčių tai darote, ar tikrai reikia ir verta jį parduoti?
2. Įvertinkite galimas būsto pardavimo kliūtis. Ar yra bendraturčių, jei taip, ar jie sutiks parduoti už jums tinkamą kainą? Ar dėl būsto nevyksta teisminiai ginčai, ar būstas neįkeistas, neareštuotas, ar nėra kitų apribojimų? Jei turtas įkeistas ar areštuotas, kokia yra suma? Ar ši suma neviršija pardavimo kainos? Jeigu tokių kliūčių yra, daugelį jų galima pašalinti. Jums tereikia pasitarti su nekilnojamojo turto brokeriu, kuris turi daugiau patirties vykdant atitinkamus sandorius.
3. Patikrinkite, ar tvarkingi būsto dokumentai, ar atlikti reikalingi matavimai, ar įteisinta statyba ir pan. Jeigu nesate tuo tikras, pasitarkite su nekilnojamojo turto brokeriu, jis padės atsakyti į visus šiuos klausimus.
4. Apsibrėžkite būsto pardavimo laiką. Ar galėtumėte jau rytoj pasirašyti pardavimo–pirkimo sutartį? Per kiek laiko norėtumėte parduoti savo būstą? Ar lauksite pirkėjo ilgiau nei 3 mėnesius, kol jis parduos savąjį būstą? O gal visus metus? Jei taip, tada gal dabar neverta pardavinėti, nes po metų gali būti geresnė rinkos situacija?
4. Nustatykite parduodamo būsto kainą. Ar žinote, kaip tai padaryti? Lyginsite kainas internete? Ar pagalvojate, kad skelbimuose prašomos sumos gali būti didesnės nei reali rinkos kaina už panašius būstus kaip jūsų? Ar rasite pirkėją, kuris sumokės jūsų prašomą kainą? Nekilnojamojo turto brokeris padės nustatyti kainą remdamasis realiais sandoriais, registrų centro duomenų baze, todėl jo pasiūlyta kaina bus realesnė, daug konkurencingesnė, o tai leis pritraukti daugiau pirkėjų ir greičiau parduoti būstą.
5. Paruoškite savo būstą parduoti. Pirmiausia sutvarkykite jį ir jo aplinką, stenkitės, kad kuo mažiau asmeninių daiktų kristų į akis galimiems pirkėjams. Pašalinkite akivaizdžius trūkumus, apskritai stenkitės, kad jų liktų kuo mažiau. Jeigu abejojate, kaip paruošti būstą, kad jis būtų patrauklus pirkėjui, nežinote, į ką pirkėjai atkreipia daugiausia dėmesio, kiek reikėtų investuoti, kad būstas taptų patrauklesnis, bet stipriai nedidintų jo vertės, kreipkitės į nekilnojamojo turto brokerį, ir jis padės jums rasti atsakymus į šiuos klausimus.
6. Apgalvokite, kaip reklamuosite parduodamą turtą. Kokiomis priemonėmis platinsite skelbimą: skelbimų portaluose, laikraščiuose? Kaip pristatysite savo būstą, kad pirkėjas juo susidomėtų? Kokią informaciją pateiksite skelbime, kad sulauktumėte tik tikslingų skambučių iš potencialių pirkėjų? Ar žinote, kaip ir ką reikia fotografuoti, kad nuotraukos padėtų parduoti jūsų būstą? Ar įsivaizduojate, kaip plačioje nekilnojamojo turto rinkoje bus sudėtinga rasti savo būsto pirkėją? Nekilnojamojo turto brokeriai žino, kas sudomina pirkėjus, kokios nuotraukos yra patrauklios, ir jie turi daugiau priemonių rasti jūsų būsto pirkėją: pasikeitimas informacija su kitais brokeriais, turinčiais pirkėjų jūsų būstui, pirkėjų duomenų bazės ir t. t.
7. Būkite kantrus bendraudamas su pirkėjais. Ar žinote, kaip bendrauti su pirkėju telefonu, ko jo klausti, kaip atsakyti į keblius jų klausimus, kaip bendrauti su piktais ir priekabiais pirkėjais? Ar verta skirti laiko apžiūrai ir kaip jas suplanuoti? Kaip didinti konkurenciją tarp pirkėjų, kad šie greičiau priimtų sprendimą pirkti jūsų būstą? Kaip pateikti savo būstą pirkėjui, kad šis jį įsidėmėtų labiau nei kitus?
8. Apgalvokite derybas su pirkėju. Jų metu turite būti apsisprendęs, ar vertinsite pirkėjo pasiūlymus, ypač dėl kainos, ar ginsite savo pasiūlytą kainą už būstą. Taip pat svarbu bus ir kiti dalykai, pavyzdžiui, atsiskaitymo terminai ir forma, kas mokės mokesčius notarui, išsikraustymo terminai, ar paliksite būstą tuščią, jeigu pirkėjas to pageidaus, ar vis dėlto norite būstą parduoti su visa buitine technika ir baldais ir kt. Be to, ar žinote, kada reikia nutraukti derybas su pirkėju? Nekilnojamojo turto brokeris gali įvertinti pasiūlymus objektyviau ir padėti surasti abiem pusėms tinkamą sprendimą.
9. Sudarykite preliminarią sutartį. Prieš sudarant sandorį, suderinkite galutinę parduodamo būsto kainą, atsiskaitymo formą ir terminus, avanso sumą (didelio avanso pirkėjas nenorės mokėti, o mažas avansas leis pirkėjui bet kada apsigalvoti dėl sandorio), išsikraustymo terminą, šalių įsipareigojimus prieš pasirašant pagrindinę pirkimo–pardavimo sutartį. Pardavėjo svarbiausias įsipareigojimas turėti reikiamus dokumentus, kad įvyktų būsto pardavimo sandoris, o pirkėjo – turėti ar gauti iš banko reikiamą pinigų sumą atsiskaityti už perkamą būstą.
10. Pasiruoškite pasirašyti pagrindinę pirkimo–pardavimo sutartį pas notarą. Pirkėjui svarbu suderinti su banku visas sąlygas dėl kredito gavimo, gauti teismo leidimą, jei yra nepilnamečių vaikų. Abiem šalims svarbu pasitikrinti, ar asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai galioja, nes be jų sandoris neįvyks, o dėl to galima prarasti sumokėtą avansą. Pas notarą pasirašoma pagrindinė pirkimo–pardavimo sutartis, kurioje numatomas tikslus atsiskaitymo būdas ir grafikas. Jei būsto pirkimą finansuoja bankas, visiškas atsiskaitymas su pardavėju gali užtrukti apie 30 dienų. O Jūsų brokeris padės pašalinti visus trukdžius, kurie gali atsirasti derinant sutartį.
11. Sulaukite pinigų pervedimo į savo sąskaitą. Pirkėjas perves pinigus jums iš savo sąskaitos arba iš banko gautą kreditą.
12. Patvirtinkite pirkimo–pardavimo sutartį pas notarą. Svarbu patvirtinti galutinį atsiskaitymą pirkėjo su pardavėju. Ypač, jei vėliau būstas vėl bus parduodamas.
13. Išsikraustykite iki numatyto termino. Paprastai sutariama, kad esami būsto šeimininkai išsikels per 2–4 savaites. Tačiau gali būti sutarta ir kitaip.
14. Perduokite turtą naujiems šeimininkams. Pasirašomas turto priėmimo–perdavimo aktas.
15. Galite atsipalaiduoti. Sandoris įvyko, būstas parduotas, pinigai už jį gauti.
Jeigu norite, kad sklandžiai ir sėkmingai vyktų pardavimo procesas, kreipkitės į nekilnojamojo turto brokerius, kurie profesionaliai padės jums tai padaryti.