Parduodate savo būstą ? Žingsniai kurie atves prie norimo rezultato.
BŪSTO PIRKIMO ETAPAI
Nekilnojamojo turto įsigijimas be galo smagus, malonus, tačiau taip pat ir sudėtingas procesas, kurio veiksmus reikia kruopščiai suplanuoti, apsibrėžti savo poreikius ir lūkesčius, apsispręsti dėl galimo skirti biudžeto, išanalizuoti rinką, kad netektų permokėti ar nusipirkti pigiai, bet su daug trūkumų gyvenamąjį būstą ir pan. Tad prieš perkant būstą, reikia numatyti, apsibrėžti tam tikrus aspektus, kurie padėtų tikslingai, greičiau ir už tinkamą rinkos kainą įsigyti norimą būstą. Taigi norėdami įsigyti būstą:
Įvertinkite savo biudžeto galimybes. Kiek lėšų skirsite būstui įsigyti? Ar turite savų lėšų įsigyti būstą? Ar reikės imti paskolą iš banko? Jeigu taip, ar jums bankas ją suteiks? Kokią sumą reikės skirti pradiniam įnašui imant paskolą iš banko?
Išskirkite ir įvertinkite prioritetus. Statysite patys ar pirksite? Įsirengsite patys ar norite įrengto, o gal net ir su visa buitine įranga ir baldais būsto? Naujos statybos ar ankstesnės? Kokie jūsų poreikiai ir lūkesčiai naujam būstui? Kokius svarbiausius reikalavimus jis turi atitikti? Kas jums svarbu: būsto vieta, plotas, namo aukštas, kaina, komunikacijos, susisiekimas ar kt. Ar jūsų lūkesčiai realūs? Pasitarkite su savo brokeriu, ir jis padės realiai įvertinti jūsų lūkesčius.
Įvertinkite galimybes gauti paskolą. Geriausia nuvykti į banką ir pasikonsultuoti. Kokio dydžio paskolą galite gauti? Kokios sutarties sąlygos, terminai, palūkanos, papildomos išlaidos, administraciniai mokesčiai, sutarties pakeitimo, kredito išankstinio grąžinimo sąlygos?
Apsibrėžkite būsto paieškos laiko terminą. Per kiek laiko norėtumėte ar reikėtų įsigyti būstą? Kiek laiko galite skirti jo paieškai per savaitę?
Iš karto perkate naują būstą ar dar reikia parduoti esamąjį? Jeigu iš karto perkate naują būstą, pirkimo procesas daug paprastesnis. Bet jeigu reikia parduoti esamąjį – situacija sudėtingesnė. Neretai pasitaiko, kad susiradus tinkamą naują būstą, nepavyksta greitai parduoti esamo, tad surastas naujas būstas atitenka kitiems pirkėjams. Kita vertus, jeigu po ilgo esamo būsto pardavimo jūsų surastasis naujas tebėra laisvas, galbūt jūs nepastebėjote kažkokių jo trūkumų? Šias kliūtis jums padės įveikti ir surasti geriausią sprendimą nekilnojamojo turto brokeris – kreipkitės į jį.
Nuspręskite, kaip ieškosite naujo būsto. Ar naudositės skelbimų portalais, ar kreipsitės į nekilnojamojo turto agentūras, ar klausinėsite draugų, pažįstamų, ieškosite laikraščių skelbimuose? Profesionalus nekilnojamojo turto brokeris padės jums rasti tinkamiausią būdą bei įvertinti siūlomus parduoti būstus ir tikrąją jų rinkos kainą.
Patikrinkite dokumentus. Suradę jums tinkamą būstą, pirmiausia patikrinkite, ar jo dokumentai yra tvarkingi, ar įteisinta statyba, atlikti kadastriniai matavimai, sutvarkytos komunikacijos, ar yra detalusis ir bendrasis planai, ar nėra nesumokėtų skolų už būstą, įvestas komunikacijas ar sumokėti mokesčiai už komunalines paslaugas? Pasiteiraukite, ar būstas nėra įkeistas, areštuotas, ar turimas banko leidimas parduoti, ar pardavėjas turi nuosavybės teises į perkamą būstą ir pan.
Apgalvokite derybas. Sutarkite tiek dėl galutinės kainos, tiek dėl kitų dalykų: atsiskaitymo būdo ir terminų, išsikraustymo terminų, kokie baldai ir buitinė technika paliekama ar norite, kad būstas liktų visiškai tuščias ir pan. Kad nepamirštumėte kurio nors derybų aspekto, kreipkitės pagalbos į nekilnojamojo turto brokerį, nes jis turi didesnę derybų patirtį ir žino, kaip rasti visiems tinkamą sprendimą.
Sudarykite preliminarią sutartį. Joje numatykite, kokio dydžio avansą (užstatą ar depozitą) sumokėsite, kokie numatomi terminai, kas turi būti atlikta iki sandorio, kokie abiejų šalių įsipareigojimai, jeigu sandoris neįvyks ir kt. sąlygas.
Kreipkitės į banką dėl kredito gavimo. Banke reikės užpildyti paraišką kreditui gauti, paskui bus atliekamas būsto vertinimas ir tada priimamas sprendimas dėl būsto finansavimo (užtrunka 7–15 dienų).
Pasiruoškite pasirašyti pagrindinę pirkimo–pardavimo sutartį pas notarą. Iki to laiko turite su banku suderinti visas sąlygas, gauti teismo leidimą įsigyti būstą, jei yra nepilnamečių vaikų, numatykite daugiau laisvo laiko tą dieną, nes pirkimas–pardavimas nėra greitas procesas. Pasitikrinkite, ar jūsų asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai galioja, nes be jų sandoris neįvyks, o dėl to galite prarasti sumokėtą avansą. Pas notarą pasirašoma pagrindinė pirkimo–pardavimo sutartis, kurioje numatomas tikslus atsiskaitymo būdas ir grafikas. Jei būsto pirkimą finansuoja bankas, visiškas atsiskaitymas su pardavėju gali užtrukti apie 30 dienų. Jūsų brokeris padės pašalinti visus trukdžius, kurie gali atsirasti derinant sutartį.
Įregistruokite būstą VĮ Registrų centre. Taigi, Jūs jau esate pirkto būsto savininkas, nors nebūtinai dar visiškai atsiskaitęs su jo pardavėju.
Apdrauskite bankui įkeičiamą turtą. Bankas nefinansuos turto, jei jis nėra apdraustas. Tai gali užrukti 1–2 dienas.
Pasirašykite kreditavimo sutartį. Pirmiausia reikės pristatyti į banką dokumentus, reikalingus hipotekos lakštui paruošti. Paskui banke pasirašysite būsto įkeitimo ir kreditavimo sutartį, o hipotekos lakštą patvirtinsite pas notarą ir įregistruosite Hipotekos skyriuje.
Atsiskaitykite galutinai su pardavėju. Gaunate kreditą, kuris iš karto pervedamas į būsto pardavėjo nurodytą sąskaitą.
Jei jums reikia pagalbos įsigyjant būstą, norite sužinoti daugiau apie būsto pirkimo procesą, kreipkitės patarimo į nekilnojamojo turto brokerį. Patyręs specialistas atsakys į visus jums rūpimus klausimus bei padės įveikti iškilusias kliūtis.